לדף הבית

:גדוד 51

 

גדוד 51, הגדוד הראשון של חטיבת גבעתי חטיבה מס´ 5 ועל כן נקרא ´51´. הגדוד צורף לחטיבת גולני רק בשנת 1956 אך מורשת הקרב שלו ושמו נעוצים בימי תש"ח במבצע יואב שמטרתו הייתה הבקעת הנגב הנצור ושבירת הצבא המצרי. גדוד 51 עשה את הצעד הראשון לפתיחת הדרך ומכן שמו.

במלחמת העצמאות הופעלה חטיבת גבעתי במסגרת כוחות פיקוד דרום במבצע גדול, מבצע יואב שבמהלכו נכבשו הערים אשקלון וקריית גת. היה זה גדוד 51 שכבש את "משלטי הצומת" שהיה הצעד הראשון להבקעת הנגב הנצור. 1956, מבצע קדש (עדיין במסגרת חטיבת גבעתי) כבשו לוחמי גדוד 51 , בשיתוף לוחמי חי"ר מוצנח ופלוגת נח"ל את מוצב נוקייב במבצע שנקרא "כנרת". באוקטובר 1956 הוטל על חטיבת גולני משימה לכבוש את מוצב רפיח. המאמצים הראשונים נעשו ע"י גדוד ברק וגדוד גדעון והמאמץ השני נעשה ע"י הבוקעים הראשון, שבמאמץ רב ובדבקות במשימה הצליח לכבוש את מוצבי רפיח.

ב-1967, מלחמת ששת הימים תפקד הגדוד בפעילות בביטחון שותף בגבול סוריה בשולי רמת הגולן. כמו כן השתתף הגדוד בקרבות המאבק על המים וכן הוטל עליו כיבוש מוצב תל עזזיאת שהיה מבוצר, מגודר וממוקש. הקרב התנהל על פי התוכניות וזכה לשבחים רבים. גם בכיבוש תל פאחר לקח הגדוד חלק בקרב העקוב מדם בו נהרגו רבים מחיילי החטיבה.

בין מלחמת ששת הימים ליום כיפור השתתף הגדוד במלחמת ההתשה בקו ברלב בתעלת סואץ, בהר דב ובפתחלנד.

במלחמת יום הכיפורים היו לוחמי הגדוד בחופשה בבית, לכן הוזעקו הלוחמים לרמת הגולן. יודק´ה פלד, מג"ד גדוד 51 דאז, יצא יחד עם פלוגה אחת ושני צוותים של הפלס"ר למוצב החרמון, המוצב הראשון שנפל בידי הסורים במלחמה. לאחר שעתיים של קרב עקוב מדם הורה המח"ט לסגת. ניסיון נוסף לכיבוש המוצב נעשה במסגרת מבצע "קינוח" ע"י לוחמי גדוד 51 בשיתוף לוחמים מכוח ממונע 17, בא"ח 1 והפלס"ר. לבסוף, לאחר קרב קשה הונפו דגל המדינה ודגל החטיבה על אנטנות מוצב החרמון אשר נקרא מאוחר יותר ה"עיניים של המדינה". בקרב זה נהרגו 55 מחיילי החטיבה ו-79 לוחמים נפצעו.

במלחמת שלום הגליל כבשו לוחמי גדוד 51 מערכת מוצבים לא הרחק מהבופור, סמוך לעיירה נבטיה. מאז ועד היום פועלים לוחמי הגדוד בלחימה שותפת ויומיומית בשמירה על יישובי קו הצפון, יהודה ושומרון ואזור חבל עזה.

"רק אלו היודעים להגן על חירותם זכאים לה´"

הקרב בבינת ג'ביל: סיפורי ההרוגים