לדף הבית

:בא"ח


מסלול ההכשרה של הלוחמים המצויינים שבמשפחת גולני אינו פשוט כלל. זהו תהליך הדרגתי הנמשך 14 חודשים שנועד להפוך נערים צעירים בני 18 ללוחמים.

השלב הראשון הוא הטירונות שמתקיימת בבא"ח גולני. בא"ח הוא בסיס אימון חטיבתי, כלומר בסיס ההכשרה של חטיבת גולני, בו נזרעים הזרעים מהם צומחת רוח החטיבה, ובו נשתלים השתילים מהם צומח העץ של גולני.

תקופת הטירונות נמשכת כ-16 שבועות, בבסיס "רגבים" הנמצא ברמות מנשה.
הטירונות מורכבת משישה פרקים עיקריים היוצקים את היסודות החיוניים כל כך ללוחמי גולני:

א. משמעת - משמעת הינה היסוד הבסיסי של הצבא, בפרק זה יילמד כל טירון להכיר ולהפנים את כללי המשמעת ההכרחיים במערכת הצבאית בכלל ובחטיבת גולני בפרט.

ב. קליעה - סדרת הקליעה נמשכת כשישה עד שבעה שבועות, במהלכם ירכוש החייל מיומנות גבוהה בהפעלת נשק כנדרש מחייל חי"ר מעולה.

ג. כושר גופני - תוך כדי ביצוע אימונים גופניים, שיעורי קרב מגע, מסעות ועוד, עולה בצורה משמעותית כושרם הגופני של החיילים, והוא יקנה להם בעתיד את היכולת להתמודד מול משימות גופניות קשות ומכריעות.

ד. שדאות - במהלך שבועיים ילמד החייל כיצד להתנהג בשטח באופן נכון - לנוע בשטח, להסתוות ולבצע אימוני שדה שייבנו בו את היכולת להתנהג בשטח באופן מבצעי, ביום ובלילה.

ה. מקצועות - בפרק זה הנמשך שבוע, ירכוש החייל את המקצוע הצבאי שלו. לכל חייל במחלקה מקצוע צבאי שונה - כל חייל אחראי לתפעל סוג נשק מסוים (הפק"ל). החייל ילמד להפעיל את הפק"ל במיומנות וילמד כיצד לסייע לחבריו למחלקה בקרב. בין המקצועות הנרכשים: קשר, אלונקה, R.P.G, מרגמה, מאג, נגב ועוד.

ו. חינוך - בא"ח גולני שם דגש מרכזי לחינוך חייליו. במסגרת החינוך יאמץ כל טירון את הנורמות הגבוהות המצופות מחייל בגולני - דבקות במשימה, מקצועיות, רעות ועוד. החינוך מקל על הטירונים את המעבר המשמעותי מהאזרחות לצבא ע"י הסברות שבועיות, לימוד ערכי הצבא, היכרות וחיבור עם החטיבה ,מורשתה ועם חלקי הארץ השונים. גולני כחטיבה שמאגדת בתוכה עולים ותיקים לוקחת על עצמה גם את משימת קליטת העליה, משימה שהחינוך תורם בה.

ועוד קצת על הבא"ח

לבא"ח יש מערכות ואנשי מקצוע שנועדו לעזור לכל חייל לעבור את צעדיו הראשונים בצבא. מערכת זו כוללת מחלקת ת"ש האחראית על תמיכה סוציאלית לחיילים כפרטים, מחלקת רפואה, וכל שאר האנשים הנוספים שעובדים יומם וליל מאחורי הקלעים כדי לתמוך בתהליך הזה.

בסוף שלב הטירונות ייצאו החיילים למסע לקבלת הכומתה שאורכו 40 ק"מ + 10 ק"מ של מסע אלונקות (מסע שבסה"כ נחשב 70 ק"מ!!!) בסוף המסע, בטקס חגיגי בצומת גולני, יהפוך כל טירון לחייל ויקבל את הכומתה החומה.

האימון המתקדם

פרק זה מתחיל עם סיומה של הטירונות ומתרחש בשטחי האימונים אשר בבקעה. בפרק זה, שאורכו כ-10 שבועות, שמים דגש על אימון הפרט, הכיתה, המחלקה והפלוגה. בשלב זה יילמד החייל ליישם את המיומנויות שהוקנו לו בשלב הטירונות במקצוע הספציפי שלו (הפק"ל).

החייל יילמד להילחם עם חבריו בשטחים פתוחים, בשטחים בנויים, בקרב ממוכן על גבי "אכזריות", ובכיבוש יעדים מבוצרים. בשלב זה ייתגבשו המחלקה והפלוגה ליחידות לוחמות. האימון המתקדם הינו קשה ומלא אתגרים ובסופו מתקיים מסע לקבלת סיכת הלוחם. לאחר המסע ראוי החייללעלות לגדוד או ליחידה החטיבתית.

העלייה לגדוד

בתום האימון המתקדם, הופכת הפלוגה לפלוגה מבצעית לכל דבר ומצטרפת לגדוד שלה ("הבוקעים הראשון", ברק וגדעון).

הפלוגה הצעירה בגדוד נקראת פלוגת מסלול, לפרק זמן של 8 חודשים. בזמן זה חיילים מצטיינים יוצאים לקורסים פיקודיים שונים- קורסי מ"כים וקורסי קצינים. לאחר כשמונה חודשים בגדוד מסתיימת "תקופת המסלול" ובשלב זה החיילים מקבלים את הרקע לסיכת הלוחם שלהם, הם עוברים לפלוגות הוותיקות ומתחלקים בין "הרובאית" ו"המסייעת".

העלייה ליחידות החטיבתיות

בתום האימון המתקדם, עולים החיילים ליחידות - סיירת ,אגוז, חה"ן ,עורב ופלחי"ק. מתחילת כניסתם לצבא עוברות שנה וחודשיים מפרכים ,של אימונים קשים שבסיומם זכאים החיילים להיקרא לוחמים.